Milyen munka illik hozzád?

Biztosan te is kerültél már olyan helyzetbe, hogy elkezdtél egy munkát, majd pár hét után rájöttél, ez nem éppen neked való. Vajon ki tudjuk ezt küszöbölni a jelentkezésnél? Van olyan munka, ami a személyiségünkhöz van rendelve?  

 

A legjobban ismert teszt ennek kiszűrésére a Myers-Briggs féle, aminek kitöltésével közelebb kerülhetünk önmagunkhoz és ahhoz is, hogy milyen munkát válasszunk. Természetesen ez nem szentírás és nem feltétlen kell ehhez tartanunk magunkat, de sokkal könnyebben indulhatunk el a munka világában. Ez a megközelítés 4 nagy csoportra osztja az embereket, és meg is nevezi azokat, ezek a nevek pedig már magában foglalhatják az ideális foglalkozástípust.  

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Racionalisták

Leginkább ismert jellemzőjük a logikus gondolkozás és az analizálás. Kevésbé hatnak rájuk az erős érzelmek és nem cselekednek hirtelen felindulásból. Nagyon jó a teherbírásuk és könnyen megbirkóznak az akadályokkal, hiszen megoldás orientáltak. A döntéseiket nem érzelmi alapon, hanem tudás és logika mentén hozzák.

Ezen a típuson belül négy altípus is megkülönböztethető: Mérnökök: INTP – tervezők, ENTP – feltalálók, és szervezők: INTJ – zsenik, ENTJ – vezetők. Nem árulunk el nagy titkot, de a racionalisták számára az alábbi diákmunkák, később pedig munkák lehetnek ideálisak:  

  • Az INTP személyiségek számára:

Programozó, adatkezelő, mérnök (széles a skála, bármilyen mérnök megfelelő lehet), a tudományokban elemző típusú karrier ajánlott, a gazdasági szektorban pedig könyvelő, gazdasági elemző, asszisztens, akár jogász.  

  • Az ENTP-k számára:

Minden INTP-nek ajánlott munka, de mivel ők már az extrovertáltabbak így számukra a menedzser illetve reklámszakember sem egy rossz lehetőség.  

  • Az INTJ-k számára:

Hasonlóan az előbb említettekhez választhatsz irányt, ha ebbe a típusba tartozol, de kiegészül olyan hivatásokkal is, mint: fordító, bíró, sebész, kutató.  

  • AZ ENTJ-k számára:

Van egy jó hírünk számodra, tiéd a világ! De most komolyan, a te talpraesettségedre mindenhol szükség van. A legtöbb vezető szerep rád vár, illetve azok, ahol fel kell szólalni bizonyos ügyek mellett. Viszont kerüld el azokat a munkákat, ahol nem kell emberekkel együtt dolgoznod, illetve ahol csak egy kis homokszem vagy a nagy gépezetben, mert a rossz hír az, hogy ezeket nem fogod kedvelni. 

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Idealisták:

Ha te ebbe a típusba tartozol, akkor van egy szuperképességed, ami az empátia és az őszinteség tökéletes összemixelése. Bízol magadban és másokban is, hiszel abban, hogy minden ember alapvetően jó. A döntéseidre hatással vannak az érzelmek, de őszinte vagy és korrekt minden szituációban. Jól kommunikálsz az emberekkel, szeretsz segíteni másoknak.

A négy altípus pedig: támogatók: INFP – gyógyítók, ENFP – bajnokok, mentorok: INFJ – tanácsadók, ENFJ – Tanítók  

  • INFP-k számára:

Grafikus, divattervező, szociális dolgozó, kurátor, minden olyan foglalkozás, amiben ki tudod fejezni magad!  

  • ENFP-k számára:

Számodra a szórakoztatóipar egy lehetséges irány, belőled még színész is válhat, továbbá: HR-es, szociológus, pszichológus, PR-os. 

  • INFJ-k számára:

Tanácsadói hivatások, de olyan tudományágak is, amik intellektuálisan kihívások számodra és újgenerációs ágak. 

  • ENFJ-k számára:

Rengeteg opció van számodra, de mindig a legfontosabb, hogy emberek között legyél, vagy segíts rajtuk. Neked a küldetésed az, hogy mindenkinek segíts és mindenkit meg tudj érteni. Az előbb említett munkák nálad még a kisgyermekgondozó és a tanító is szóba jöhet.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 

Életművészek

Tudjuk, nem ez hangzik a legjobb típusnak, de a legkreatívabbnak igen, te a művészetekben tudsz leginkább kibontakozni, tele vagy mély érzésekkel. Bátor vagy és spontán, illetve nagyon impulzív. Jó csapatjátékos vagy és nagyon kreatív elmével rendelkezel.  

A négy altípus: szórakoztatók: ISFP – alkotók, ESFP – előadók, alkalmazók: ISTP – kézművesek, ESTP – vállalkozók  

  • ISFP-k számára:

Divattervező, fordító, ékszerész, virágkötő, grafikus, szabó, igazából minden, ami a kreativitásodat igényli. 

  • ESFP-k számára:

Az előbb említetteken túl, számodra a színpad sem lenne idegen, szeretsz szerepelni, ezért bármi megfelel számodra, ahol interakcióba léphetsz az emberekkel.  

  • ISTP-k számára:

Tőled nem áll távol a kétkezi munka, szereted, ha a kezedben van az irányítás és a kreativitásodat te magad valósíthatod meg. Ezért számodra is főként a szabó, ékszerész, asztalos munkák állhatnak közel.  

  • ESTP-k számára:

Számodra a vakmerőség is egy faktor, így a vállalkozás és a pénzügyek sem állnak távol tőled, illetve az építészet sem.  

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Gondviselők:

Te keményen dolgozol és lelkesen, lojális vagy és segítőkész, számodra fontos a társadalom és az is, hogy jól működjön a rendszer. Ragaszkodsz a stabilitáshoz, nem annyira szereted az újításokat, változásokat. Fontos számodra a biztonság, akár anyagilag, akár pozíció szempontjából.

A négy típus: ügyintézők: ISTJ – felügyelők, ESTJ – ellenőrök, fenntartók: ISFJ – oltalmazók, ESFJ – gondoskodók  

  • ISTJ-k számára:

Mérnöki, fejlesztői, technikusi munkák, gyógyszerész, üzletfejlesztő. 

  • ESTJ-k számára:

Számodra is a fentiek vonatkoznak, illetve ingatlanközvetítő is válhat belőled! Határozott rendszerben, stabil munka.  

  • ISFJ-k számára:

Mivel rendszerben gondolkozol, ezért számodra minden olyan munka ideális lehet, ahol adott egy átlátható folyamat.  

  • ESFJ-k számára:

Számodra már a gyermekgondozó és a családokat segítő szociális munkák is testhezállók lehetnek, akár szociális gondozó is.

 

Nem mindig sikerül első körben olyan munkát végeznünk, ami tényleg hozzánk illik, de ebben az esetben sem keseredhetünk el! Hiszen minden munka egy újabb tapasztalat, amivel közelebb kerülhetünk a célunkhoz, és az út során meg is változtathatjuk azt.  

 

Kapcsolódó írások