Tudatos tippek önéletrajz készítéséhez és állásinterjúkhoz

Az első munkahely megszerzése izgalmas kihívás, a sikeres jelentkezéshez elengedhetetlen egy jól megírt önéletrajz és később maga az interjú. Ebben a cikkben megosztunk néhány hasznos tippet és útmutatót arról, hogyan készíthetsz hatékony önéletrajzot, illetve kitérünk arra, hogy mitől lesz sikeres az állásinterjúd. Így könnyedén tiéd lehet álmaid diákmunkája, aminek hála rengeteg tapasztalatot szerezhetsz és emellett fejlődhetsz szakmailag. 

A Tudatos Diáknál több száz önéletrajzzal találkoztunk már, így jól tudjuk, mik azok a legfontosabb dolgok, amik elengedhetetlenek egy jól megszerkesztett önéletrajz elkészítéséhez. Illetve tudjuk, melyek azok a hibák, amiket a diákok leggyakrabban elkövetnek az önéletrajzuk elkészítésénél. 

Minden önéletrajz egy azonos sablon alapján készül el, azonban mégis vannak, amelyek jobban felkeltik a munkáltatók figyelmét, és amelyek kiemelkednek a többi közül. Az alábbiakban összegyűjtöttünk számotokra pár hasznos tippet egy önéletrajz elkészítéséhez, és felsoroljuk, mik azok a dolgok, amik semmiképpen nem maradhatnak ki egy értékes önéletrajzból:

Személyes Adatok És Elérhetőség: 

Az önéletrajzod fejlécében említsd meg neved, címed, telefonszámod és e-mail címed. Bizonyosodj meg róla, hogy ezek az adatok könnyen olvashatók és érthetők. 

Oktatási Háttér:

Sorold fel az aktuális vagy legutóbbi iskoláidat, és említsd meg a tanulmányi területeidet. Ha van olyan kurzus vagy tantárgy, amely kapcsolódik a diákmunkához, azt is kiemelheted. 

Készségek:

Az első munkádhoz való jelentkezés során emelj ki olyan készségeket, amelyekre szükség lehet az adott pozícióban. Például, kommunikációs, kooperációs vagy problémamegoldó készségek. Fontos, hogy mind hard skillek és soft skillek is szerepeljenek az önéletrajzodban, hiszen mindkét terület készségei felkelthetik a munkáltatók figyelmét. 

Tapasztalatok: 

Ha van korábbi munkatapasztalatod, önkéntes tevékenységed vagy egyéb releváns korábbi tevékenységed, mindenképpen említsd meg ezeket. De akkor sem kell aggódnod, ha nincs ilyen tapasztalatod – az első munkád során a lelkesedésed és tanulni vágyó hozzáállásod is fontos. Ezt egy személyes interjú keretében lesz lehetőséged bebizonyítani a munkáltatódnak, hogy valóban motivált, lelkes a munkavégzéshez való hozzáállásod, és nyitott vagy az új tapasztalatok megszerzésére, új készségek elsajátítására. 

Sablon:

Az önéletrajz külalakja, témája, színvilága nagyon meghatározó tud lenni, hiszen ez az első dokumentum, amit meglátnak a munkáltatók rólad. Ez alapján alkotnak rólad egy képet, és amennyiben sikerül pozitív benyomást keltened, lehetőséget fognak adni egy személyes találkozásra is. Ma már számos honlap és program áll rendelkezésünkre, ahol egy igényes és rendezett külalakkal rendelkező önéletrajzot tudunk készíteni. A Canva nevű programot például nem csak önéletrajz készítésére tudod használni, de számos más dokumentum, elkészítéshez is segítségül hívhatod. Érdemes letisztult, átlátható sablont választani, majd már csak annyi a dolgod, hogy kitöltsd azt a megfelelő adatokkal. A színek se legyenek túl élénkek, ne válassz kontrasztos színeket.  

Fénykép feltüntetése

Javasolt, hogy mindenképp legyen egy fotó is az önéletrajzodon, amivel szimpatikusabbnak tűnhetsz a többi jelölt közül. Lehetőleg jó minőségű igazolványképet válassz, – a hétköznapi képeket, szelfiket hanyagold az önéletrajzod elkészítésekor. Válassz egy mosolygós, visszafogottabb, elegánsabb, barátságosabb fényképet, amelyen jól látszik az arcod. Ezzel biztosan egy pozitív benyomást fogsz kelteni a munkáltatódban, és szimpatikusnak fog találni. Ezzel is növelheted az esélyét, hogy a kiválasztás következő körében interjúra hívjanak. 

Formátum

Az egyik leggyakoribb hiba, hogy a diákmunkákra jelentkező diákok Word vagy Excel dokumentumként küldik el az önéletrajzukat. Ekkor gyakran szétcsúsznak a dokumentum egyes elemei, és nem lesz esztétikus. Erre egy kiváló megoldás, hogy PDF formátumban mented le az önéletrajzodat, így biztosan minden úgy fog látszódni a továbbítást követően, ahogy te azt valóban szeretnéd. Emellett a cég szempontjából is egy pozitív tényező, ha a csatolt önéletrajzodat PDF formátumban küldöd el a jelentkezéskor. 

Ha megfelelő önéletrajzot állítottunk össze, amely elnyeri a munkaadó tetszését, nagy eséllyel a kiválasztási folyamat következő lépése az állásinterjú lesz.  

Az állásinterjú egyfajta kihívás, amely a munkavállaló számára néha stresszt is okozhat. A megfelelő felkészüléssel és stratégiával azonban felkeltheted az interjúztató figyelmét, és kiemelkedhetsz a többi jelölt közül. 

 

Most nézzük át a legfontosabb tippeket és gyakorlatokat, amelyek segítenek abban, hogy magabiztosan és hatékonyan állj helyt az állásinterjún. 

Nézz utána! 

Ismerd meg a céget, ahol interjúra mész. Tudd meg a legfontosabbakat a vállalat történetéről, értékeiről, céljairól és esetleges projektekéről. Keresd fel a cég honlapját, olvass róla cikkeket, nézd meg, milyen értékeket képvisel. Így, ha felmerül a téma, akkor felkészült leszel, ezzel is mutatva az interjúztatónak, hogy komolyan érdekel a munka. 

Készülj fel a kérdésekre! 

Gondold át és gyakorold be azokat a gyakori kérdéseket, amelyeket az interjú során feltehetnek neked. Például: “Mesélj magadról”, “Miért jelentkeztél erre a pozícióra?” stb. Hasznos eszköz lehet ennek gyakorlására akár a Chat GPT-vel való „beszélgetés” is! Emellett megeshet, hogy valamilyen kisebb feladattal is készülnek a jelöltek számára, hogy felmérjék a tapasztalataikat és szakmai tudásukat, leleményességüket. 

Emeld ki a tapasztalataidat és eredményeidet! 

Használd az interjút arra, hogy részletezd a pozíció kapcsán releváns tapasztalataidat és az elért eredményeidet. Példák és konkrét esetek megemlítése is segítségedre lehet, hiszen így tudod alátámasztani azt, hogy nem csak jó színben szeretnéd feltűntetni magad. 

Légy lelkes!  

Mondd el, miért érdekel a pozíció, a cég, hogy miért gondolod, hogy pont te tökéletes választás lennél rá. Mik azok a készségek, tulajdonságok, amelyek egyedivé tesznek? Miért jár jól a cég, ha téged választanak a pozíció betöltésére? 

Kérdezz! 

Az interjú végén tedd fel a saját kérdéseidet a pozícióval, a cégkultúrával vagy az elvárásokkal kapcsolatban. Ez mutatja, hogy érdeklődő és proaktív vagy a vállalat és a munkakör iránt. Negatív tényezőként hat, ha nem kérdezel, így mindig készülj fel előzetesen kérdésekkel, ami mutathatja az érdeklődésedet a pozíció és a munka iránt. 

Testbeszéd:  

Ügyelj a testbeszédedre, tekintetedre és kézfogásodra. A nonverbális kommunikáció is hozzájárul az első benyomáshoz. Az interjúztató végig figyeli a testbeszédedet, a mozdulataidat, a testtartásodat. Mutass magabiztosságot és határozottságot, ugyanakkor mindig maradj tisztelettudó! 

A karrierutad indulása során mindig tartsd szem előtt, hogy a fejlődés és a tanulás egy folyamatos tényező a mindennapjaidban, és tekints minden tapasztalatra egy értékes lehetőségként. Ne csüggedj, ha elsőre nem sikerül egy állásinterjú. Legyél nyitott, tanulj az interjúkból, és használd az első önéletrajzodat a személyes és szakmai fejlődésed alapjaként. 

Sok szerencsét kívánunk a munkakereséshez! 

Kapcsolódó írások