A hatékony munkavégzés és sikerek eléréséhez nem csupán a megfeszített tempó, esetleges túlórák vagy a szűk határidők betartása járul hozzá. A hosszú távú produktivitás és fejlődés egyik kulcsfontosságú eleme, hogy a munkavállalók ne gyomorgörccsel, hanem motiváltan és kiegyensúlyozottan érkezzenek meg nap mint nap munkahelyükre.
Mit jelent ez?
A mentális jóllét azt jelenti, hogy a munkavállaló a munkahelyére érkezve teljes képességi szintjén, lelkileg és szellemileg kiegyensúlyozott állapotban van. Ez a pozitív állapot fenntartható, és meg is tapasztalható a mindennapi életben.
Miért éri meg odafigyelni?
- Ahol foglalkoznak a dolgozók mentális jólétével, ott kevesebb a felmondás, nagyobb a cég iránti lojalitás. Ezáltal jobb a produktivitás is, csökken a fluktuáció. Nem szükséges újra betanítani az embereket, nem bomlanak a cégen belüli kapcsolatok, hangulat sem sérül.
- A munkahelyi konfliktusok, ellentétek rontják a munka minőségét és ütemét. Kedvetlen munkavállalókat, stresszt és motiválatlanságot eredményezhet. Érdemes ezért is csillapítani a vállalaton belüli konfliktusokat, akár szakértő bevonásával, aki feltárja a probléma forrását.
Mit tehet ennek eléréséért a munkaadó?
1. Bizalom építése
A vezetőség feladata, hogy empátiát és támogatást mutasson az alkalmazottak felé, így a dolgozók is kevésbé feszengve kérik, illetve fogadják el a segítséget. Ez elősegíti a problémák korai azonosítását és kezelését. Ennek megalapozása történhet akár havi rendszerességű coaching során vagy csapatépítő programokon keresztül.
2. Nyílt kommunikáció
Gondoskodjunk róla, hogy a munkavállalók számára minden szükséges információ könnyen elérhető legyen. Szervezzünk megbeszéléseket, ahol értesülhetnek a célokról, elvárásokról és döntésekről. A cél, hogy lehetőség legyen a munkavállalók számára, hogy bátran kifejezhessék meglátásaikat és kérdezhessenek.
3. Hatékony konfliktuskezelés
Sajnos a konfliktusok felmerülése nem kerülhető el százszázalékosan a munkahelyi környezetben sem. Ezeket még időben ismerjük fel és törekedjünk személyeskedés nélkül megoldani a helyzetet. Szakképzett csapatépítő trénerek segíthetnek ebben.
4. A terápia nem tabu!
Promotáljuk a munkavállalók körében a mentális egészség fenntartásához alkalmazható eszközöket, szakértői tanácsadás igénybevételét, workshopokat, tréningeket. Ezeken elsajátítható a stresszkezelés, szorongás leküzdése, vagy akár a különböző relaxációs gyakorlatok megismerése.