Fenntarthatóság a vállalati kultúrában

A fenntarthatóság fogalma nem csak egy divatos szó, hanem napjainkban már a vállalkozások egyik legfontosabb célkitűzésévé vált. 

A munkahelyi fenntarthatóság nem csak a környezetvédelemről szól, hanem hosszú távú stratégia biztosításáról is, amely hatással van a vállalati imázsra, jövőbeli célokra és a munkavállalók iránti felelősségvállalásra.  

Ráadásul, a környezettudatos Z generációs munkaerő megjelenésével a cégeknek is egyre inkább el kell köteleződni a fenntarthatóság iránt a munkahelyeken.  

 ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nézzünk néhány praktikát, amelyekkel környezettudatos munkahelyet teremthetünk! 

Hasznosítsunk újra! 

Alapvető lépés, viszont annál fontosabb, hiszen csökkenti a hulladékmennyiséget, valamint az újrahasznosított anyagok felhasználása kevesebb energiát igényel a gyártási folyamatok során.  

Az egyik legegyszerűbb ötlet a fenntartható munkahelyért, az újrahasznosítási program elindítása, akár egy felelős kijelölésével. Mivel sokan eleve otthon is kék, illetve sárga kukákban gyűjtik a szemetet, így már tisztában vannak ennek menetével.  

 

Le a papírral! 

Bár lehetetlen teljesen megszüntetni a papírhasználatot a munkahelyen, a digitális és felhőalapú megoldások lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy hatékonyabbá és zöldebbé is váljanak. Az alkalmazások, mint a Microsoft Office és a Google Drive használatával például a munkaügyi projektek koordinálása a papír és a tinta helyett digitalizáltan és szemétmentesen működhet.  

 

Kapcsold le, ha nem használod! 

A munkaidő végeztével is győződjünk meg róla, hogy lekapcsoltuk mindenhol a villanyokat, elektronikus berendezéseket, illetve húzzuk ki a töltőket, kábeleket, ha már nincsenek használatban. Érdemes lehet beszerelni mozgásérzékelő világítást felszerelni, amely nemcsak energia- de pénztakarékos megoldás is.  

 

Váltsunk LED-re! 

Egy apró, de hatékony megoldás a LED-es világításra való átállítás. A LED izzók nem csak 75%-kal kevesebb energiát fogyasztanak, de ráadásul 25-ször hosszabb ideig tartanak, mint a hagyományos izzók. Ez jót tesz a bolygónak és az irodai költségvetésnek is egyszerre. 

 

Hozz bögrét otthonról! 

Nem minden műanyag rossz, hasznos is lehet, hiszen könnyű és könnyen is szállítható. Ugyanakkor környezeti károkkal jár, és károsíthatja az élőhelyeket is. Nézzük meg a munkahelyen használt eszközöket és döntsük el, hogy tudunk-e újrahasználatos, fenntartható cserét végrehajtani. Használjunk akár otthonról hozott kávésbögréket, kulacsokat, étkészleteket. Népszerűsíthetjük azzal is ezt a projektet, hogy céges logós termékeket, például termoszt és kulacsokat készíttetünk. 

Egy nemrégiben végzett felmérés szerint az új generáció 83%-a hűségesebb lenne egy olyan vállalathoz, amely a környezetbarát életmódot helyezi előtérbe, és környezeti problémákkal foglalkozik.  

A fenntarthatóság promotálásával a cégek nemcsak a környezeti lábnyomukat javíthatják, hanem a felelősségvállalás és az innováció kultúráját is erősíthetik alkalmazottjaik körében. Fontos, hogy a szervezetek ne csak beszéljenek arról, hogy mennyire értékelik a környezetet, hanem aktívan dolgozzanak a környezettudatos munkahely kialakításán.  

Ez nem csak jelentős költségmegtakarítást eredményezhet a vállalat számára, hanem követendő példát mutathat a szakmai világnak is.  

 ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kapcsolódó írások